Jakub Kruszewski
(1886-1946)

Antoni Kruszewski
(1909-1992)

Andrzej Kruszewski

Adam Kruszewski

Wojciech Kruszewski


Antoni Kruszewski

Tradycje ludwisarstwa na Podlasiu sięgają połowy XIX w. W tym czasie powstała pierwsza w Węgrowie odlewnia dzwonów, której założycielem był Antoni Włodkowski. Mistrz był bezpotomny, a ludwisarstwo to zawód dziedziczny, gdzie wielkie zdobyte doświadczenie i tajemnice przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Pomagał mu dorywczo i uczył się odlewniczego fachu Jakub Kruszewski. Po zakończeniu I wojny światowej przejął zakład i w 1920 rozpoczął samodzielnie odlewać dzwony.

Po śmierci Jakuba w 1946 r. zakład przejął jego syn Antoni Kruszewski, który w arkana sztuki ludwisarskiej wprowadził swoich dwóch synów: Andrzeja i Adama. Obecni właściciele węgrowskiej firmy kontynuują długie tradycje z pomocą synów Wojciecha (s.Andrzeja) i Antoniego (s.Adama).

Dotychczasowe pokolenia Kruszewskich odlały przeszło 2500 dzwonów, które rozbrzmiewają w różnych parafiach na terenie całej Polski, a także za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, dalekiej Syberii, w Rumunii, Rwandzie, w Papui - Nowej Gwinei. Oprócz tego firma odlała szereg dzwonów okrętowych, małych dzwonków okolicznościowych, dla jachtów oraz jako trofea dla zwycięzców polskiej "Operation Sail".

Najsłynniejszym dziełem Antoniego Kruszewskiego i jego synów Andrzeja i Adama są dzwony wykonane w 1973 r. w czynie społecznym dla Zamku Królewskiego w Warszawie. Wykonane gongi zegarowe dla wieży warszawskiego Zamku Królewskiego różnią się przede wszystkim kształtem od tradycyjnych dzwonów. Są bardziej płaskie, przypominające kształtem kapelusz. Większy dzwon waży 840 kg i oznajmia godziny, drugi mniejszy waży 465 kg i jest głosem przemijających kwadransów.

Zobacz:

Start |  Historia |  Oferta |  Galeria |  Technologia |  Referencje |  Kontakt